Plaukų priežiūros istorija

Kategorija: Root Data: Komentarai: 0 Perskaitytas: 1247

Jau nuo seniausių laikų žmonės skirdavo ypatingą dėmesį savo plaukų priežiūrai. Mūsų protėviams geri ir vešlūs plaukai simbolizuodavo statusą. Įspūdingos apimties ir purumo, perukus primenančios šukuosenos buvo pasiturinčių žmonių siekiamybė.

Pirmasis šampūnas Europoje buvo pagamintas išvirus tarkuotą muilą vandenyje ir įdėjus įvairių žolelių, tam, kad jos suteiktų plaukams žvilgesio ir aromato. Pirmieji skysto pavidalo šampūnai, panašūs į šių dienų šampūnus, buvo išrasti tik apie 1920 metus. Pirmieji kondicionieriai – apie 1970 metus. Iki 20 a. plaukai buvo skalaujami acto tirpalu arba įvairių žolelių nuovirais. 20-ojo amžiaus pradžioje šampūnai pasirodė prekyboje. Iki tol plaukų plovimui buvo naudojami šarminiai deguto arba alyvuogių aliejaus muilai. Šios priemonės buvo gan agresyvios, todėl dažnas jų naudojimas galėjo smarkiai išsausinti ir pažeisti plaukus. Dėl šios priežasties galvos plovimą buvo rekomenduojama atlikti vidutiniškai kartą per mėnesį, o plaukus kiekvieną vakarą kruopščiai iššukuoti, tam, kad būtų pašalinti per dieną susikaupę nešvarumai ir riebalai. Ištraukoje iš 1908 metų New York'o straipsnio netgi buvo išspausdintas toks patarimas: " Specialistai rekomenduoja galvą plauti vidutiniškai kas dvi savaites. Jeigu plaukai yra gana geros būklės – kartą per mėnesį arba kartą per 6 savaites". Šiandien turbūt būtų sunku patikėti šiuo faktu.

ki 20a. Plaukai buvo skalaujami actu bei čiobrelių, rozmarinų, mėtų, raudonėlių , dilgėlių ir kitais nuovirais, kurie daugumai tikriausiai pažįstami iki šių dienų. Azijoje plaukai buvo skalaujami kiniško kedro nuoviru, o filipiuose buvo naudojamas kondicionierius iš vandenyje mirkyto alijošiaus.

Senovės Egipte moterys naudojo įvairius kremus plaukų drėkinimui bei apsaugai nuo karšto ir sauso oro. Dažymui buvo naudojami henna dažai bei įvairiausios žolelės, kuriomis taip pat buvo gydomas plaukų slikimas. Afrikoje plaukų spalvos išsaugojimui buvo naudojami gyvūnų taukai sumaišyti su ochra. Šis mišinys buvo naudojamas ir plaukų formavimui. 7a. Indijoje plaukų priežiūrai buvo naudojamas kokosų bei migdolų aliejus, medus ir ghee sviestas.

Beje, ar žinojote, jog be plaukų dažų, plaukų garbanojimo įrankiai yra viena seniausių mums žinomų plaukų priežiūros priemonių? Plaukų garbanojimo įrankių pavyzdžių buvo rasta Egipto kapavietėse, o Asirijos karaliai ir didikai plaukus garbanodavo su įkaitintais geležies luitais. Vakarų Afrikoje buvo populiaru sukti plaukus pagaliukais, vėliau sutvirtinant formą moliu.

Plaukų priežiūrai senovėje buvo naudojamos ir gan keistos bei netradicinės priemonės. Pavyzdžiui, Viduramžiais moterys kondicionuodavo plaukus su alyvuogių aliejuje virtų driežų nuoviru, o plaukų žele recepto pagrindiniai ingredientai buvo driežo taukai ir netgi kregždžių išmatos!

Taigi, kaip matome, nuo seniausių plaukų priežiūrai buvo skiriamas didžiulis dėmesys. Plaukų priežiūrai buvo naudojami įvairiausi augalinės bei gyvulinės kilmės ingredientai. Kai kurie laiko patikrinti augaliniai aliejai bei ekstraktai kosmetikos pramonėje yra naudojami iki šių dienų.

Kiti straipsniai šioje kategorijoje

Kiti straipsniai panašiais raktažodžiais

Komentarai

Palikite komentarą